Pompa ciepła czy klimatyzator – co wybrać? Zalety i wady

Coraz więcej osób zastępuje klimatyzator za pomocą pompy ciepła. Oba urządzenia mają, choć działają na tych samych zasadach swoje indywidualne wady i zalety. Które z tych rozwiązań wydaje się wiązać z większą ilością korzyści?

 

Pompa ciepła, czy klimatyzator - co jest rozwiązaniem korzystniejszym pod kątem ekonomicznym?

Sam montaż pompy ciepła jest rozwiązaniem mniej korzystnym pod kątem finansowym, ponieważ wymaga nakładu pieniężnego rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, w porównaniu z klimatyzatorem, którego instalacja może wynosić kilka tysięcy. Osoby wybierające to drugie rozwiązanie może liczyć na niższe koszty początkowe. Mimo to posiadacze tego pierwszego urządzenia mogą liczyć na znacznie szybszy zwrot kosztów z poczynionej inwestycji. Choć klimatyzator sam w sobie jest rozwiązaniem korzystnym finansowo w porównaniu do np.:. Grzejników elektrycznych to właśnie pompa ciepła zużywa najmniej energii i pozwoli na poczynienie największych oszczędności.

 

Pompa ciepła, a klimatyzator - jakie są pozostałe wady i zalety poszczególnych rozwiązań?

Konsumenci, którzy inwestują w klimatyzator, mogą liczyć na znacznie łatwiejszą instalację w porównaniu do montażu pompy ciepła. Każde z podanych rozwiązań jest niezwykle komfortowe dla użytkownika i intuicyjne w obsłudze lub nawet całkowicie bezobsługowe. Ponadto oba ze sposobów na ogrzewania są rozwiązanie przyjaznymi dla środowiska i pozwalają na redukcje ilości uwalnianych zanieczyszczeń. Pompy ciepła sprawdzą się doskonale w budynkach mieszkalnych o dużej powierzchni.

Osoby, dla których najważniejszą kwestię stanowi cicha praca również powinny zdecydować się na to rozwiązanie, które jest bezgłośnie w porównaniu do stale nadmuchującego powietrza klimatyzatora. Taka instalacja wyróżnia się również większą uniwersalnością, za jego pomocą można dodatkowo podgrzać ciepłą wodę użytkową. Z kolei klimatyzatory polecane są przede wszystkim w niewielkich mieszkaniach, czy domach.

Pompa ciepła – kiedy jej instalacja nie jest najlepszym pomysłem?

Pompa ciepła jest doskonałym rozwiązaniem dla wielu budynków. Pozwala uczynić je znacznie bardziej samowystarczalnymi i energooszczędnymi. To nic innego jak nowoczesny sposób ogrzewania budynku, który doskonale sprawdza się w codziennej praktyce. A jednak- nie zawsze instalacja pompy ciepła jest możliwa. Kiedy jej montaż rzeczywiście nie jest wskazany? 

 

Pompa ciepła wymaga określonej ilości miejsca

W przypadku planowania takiej inwestycji trzeba dobrze przemyśleć, czy będziemy w ogóle dysponować odpowiednią ilością przestrzeni pod taką pompę. Jeśli będzie to jej wersja rozbudowana, gdzie zaopatrujemy ciepłem także kaloryfery, a co za tym idzie potrzebujemy pompy obiegowej, a także zbiornika- najlepiej wygospodarować specjalne, oddzielne pomieszczenie w ramach budynku.

Dostęp do pompy powinien być łatwy, także do wszelkich jej podzespołów. W przypadku umieszczenia pompy ciepła na zewnątrz- również miejsce pod jej instalację nie może być przypadkowe. Pompę trzeba dobrze zabezpieczyć przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Pod uwagę należy też wziąć to, czy umiejscowienie pompy ciepła będzie odpowiednie względem granic naszej działki.

 

Czy emitowany poziom hałasu nie będzie zbyt duży?

Poziom hałasu pracującej pompy ciepła w praktyce nie powinien przekraczać 60 dB. Warto jednak wiedzieć o tym, że na granicach działki poziom hałasu nie powinien przekraczać 50 dB w dzień i 40 dB w nocy. Dlatego też tak istotne jest umiejscowienie pompy ciepła oraz zachowanie odpowiedniej odległości od granicy działki tak, aby nie przekraczać wskazanych norm.

Tym samym, właściciele nieruchomości o małych działkach, gdzie ciężko wygospodarować miejsce na instalacje i gdzie sąsiad znajduje się tuż za płotem- mogą mieć realne problemy z tym, aby się w taką pompę ciepła zaopatrzyć. Pompa ciepła powinna też na tyle daleko znajdować się od drogi i chodnika, aby nie powodować dodatkowych oblodzeń- działająca pompa może bowiem znacznie schładzać powietrze. W miejscu, gdzie będzie działała pompa nie zaleca się też sadzenia żadnej roślinności.

Tanie i drogie pompy ciepła – jakie są różnice? Czy warto dopłacić do drogiej pompy ciepła?

Pompa ciepła to coraz bardziej popularny wybór klientów, którzy decydują się na efektywne, trwałe, bezawaryjne i niedrogie w eksploatacji źródło ciepła. Jest to urządzenia zadziwiające prostotą koncepcji, a zarazem niezwykłą złożonością technologii wykonania, oferowanych funkcji oraz parametrów technicznych. Portfolio producentów pomp ciepła jest olbrzymie, a mnogość typów, marek, kolorów oraz cen tych urządzeń potrafi przyprawić zainteresowanych o przysłowiowy zawrót głowy. Na co się w takim razie zdecydować, aby po czasie nie żałować, a jednocześnie nie zrujnować całego domowego budżetu na odpowiedni system ogrzewania?

Różnica cen pomp ciepła – z czego to wynika?

Ktoś kiedyś powiedział, że „”nie stać nas na kupowanie tanich rzeczy”” Mądre słowa i jakże aktualne w tym przypadku… Wszakże kupno systemu ogrzewania do Twojego domu to nie zakup skarpetek, czy też spodni, które możesz odłożyć do szafy, jeśli finalnie nie okażą się strzałem w dziesiątkę. Zakup pompy ciepła, która posłuży wiele lat i zadba o efektywne oraz ekonomiczne ogrzewanie to niemały wydatek i z pewnością nikt nie chce się w tym wyborze pomylić. Jak w takim razie zdecydować się na konkretny rodzaj urządzenia i jaki budżet przeznaczyć na ten cel?

Jakie są różnice?

Przymierzając się do zakupu pompy ciepła, warto najpierw zadbać o dobre rozeznanie zagadnienia lub konsultację z kimś zaufanym, kto ma odpowiednie pojęcie na ten temat. Pompa ciepła powietrze woda, pomimo podobnej technologii wykonania, często różni się: efektywnością działania, funkcjami sterowania, algorytmami sterującymi, poziomem wytwarzanego hałasu, jakością zastosowanych podzespołów oraz oczywiście wyglądem i ceną. Z analiz rynkowych oraz badań preferencji osób, które decydują się na zakup pompy ciepła wynika, że przeciętny Kowalski wybiera teraz to, co jest nieco droższe, ale zapewnia 100% spełnienie oczekiwań.

Co musisz ustalić, zanim zdecydujesz o wyborze pompy ciepła?

Aby nie utonąć w morzu wątpliwości, zadbaj o to, żeby znaleźć odpowiedź na następujące pytania:

  • Czy proponowany produkt spełni wszystkie Twoje oczekiwania, dotyczące funkcjonalności oraz sposobu zarządzania ogrzewaniem?
  • Czy oferta, którą rozważasz, zapewni Ci, w razie potrzeby, serwis gwarancyjny, który działa szybko i jest łatwo dostępny?
  • Jakie koszty w dłuższej perspektywie będziesz ponosić, jeśli zdecydujesz się na konkretny produkt?

Jak już sobie odpowiesz, z pewnością znacznie łatwiej dokonasz wyboru, który uznasz za odpowiedni właśnie dla Ciebie.

Jaka jest żywotność pieca na pellet? Jak przedłużyć jego żywotność?

W ostatnim czasie wielu z nas stanęło przed koniecznością wymiany starego pieca węglowego w gospodarstwie domowym. Kryteriami wyboru nowego kotła są zwykle – poza ekologią – jego wydajność i żywotność. Jaki kocioł wybrać, żeby ogrzewanie naszego domu było ekologiczne, a przy tym piec służył nam przez długie lata? Jedną z często wybieranych opcji jest zakup kotła na pellet drzewny. Czy jest to dobry wybór?

Kotły na pellet drzewny są ekologiczna i proste w obsłudze. Do produkcji pelletu stosuje się odpady powstałe przy obróbce drewna, czyli wióry i trociny. Paliwo to dobrze się spala, nie wytwarza dużej ilości popiołu i dwutlenku węgla.

Jaka jest żywotność pieca na pellet?

Gwarancja na większość modeli kotłów wynosi 5 lat, zaś na elementy wymienne 2 lata. Przy odpowiedniej eksploatacji kocioł będzie służyć nam znacznie dłużej – przynajmniej kilkanaście lat. Zależeć to będzie od: prawidłowej eksploatacji, jakości paliwa, serwisu i wreszcie od jakości samego kotła. Na żywotność kotła wpływać będzie też częstotliwość jego wykorzystania – może on służyć nam tylko podczas jesienno-zimowych chłodów lub przez cały rok – do podgrzewania wody w trybie letnim.

Jak przedłużyć żywotność kotła na pellet?

Odpowiednia eksploatacja i konserwacja jest w stanie wydłużyć żywotność kotła na pellet o kilka lat. Konieczne jest dokładne czyszczenie pieca. Konserwację powinno się przeprowadzić po sezonie grzewczym a jeśli korzystamy z pieca w trybie letnim – dwa razy w roku. Jej wykonanie stanowi podstawę gwarancji. Przeglądy wraz z dokładnym czyszczeniem są wykonywane przez specjalistyczne serwisy. Sami również powinniśmy zadbać o stan kotła: usuwać popiół, utrzymywać ruszt i zasobnik paliwa w czystości, sprawdzać poziom pelletu. Jeżeli używamy paliwa dobrej jakości, popiołu do usunięcia nie będzie zbyt wiele. Prawidłowe dbanie o elementy kotła sprawi, że będą one wolniej się zużywać. Należy również zadbać o czystość komina, żeby nie doszło do jego zatkania. Oczywiście czynności te powinno się wykonywać po wygaszeniu kotła. Warto zadbać o konserwację pieca, będzie to zdecydowanie mniej kosztowne, niż naprawa ewentualnych usterek.”

Jakie są rodzaje pelletów? Czym się różnią, i które warto wybrać?

W ostatnich latach zainteresowanie pelletem wzrosło i jako paliwo stałe stał się on dość popularnym sposobem na ogrzewanie pomieszczeń. Jednocześnie pojawiają się pytania o to jaki pellet wybrać, który produkt będzie się charakteryzował najlepszą jakością. Warto zwrócić uwagę na to z jakimi rodzajami pelletu mamy do czynienia.

Jakie są rodzaje pelletu?

W sprzedaży obecnie znajdziemy kilka różnych opcji jeśli chodzi o pellet. Najbardziej popularne rozwiązanie to pellet drzewny, który przygotowywany jest z trocin albo zrębek drzewnych. Dostępne są jednak także inne rodzaje, a wśród nich pellet agro, który przygotowywany jest z resztek słomy, biomasy roślin albo siana. Jednak na tym wybór się nie kończy. Wśród nietypowych propozycji znajduje się pellet z łusek słonecznika czy z jeszcze innych odpadów.

Jak powstaje pellet?

Pellet to produkt, który powstaje z odpadów, które są rozdrobnione i poddane procesowi suszenia. Potem następuje ich ponowne rozdrobnienie i granulacja. Surowiec w takiej formule może być uformowany w niewielkie kawałki i podany utwardzeniu. Tak powstaje produkt, który sprzedawany jest w małych elementach, którymi uzupełnia się kocioł domowego ogrzewania.

Jaki wybrać pellet?

Wiele osób zastanawia się jaki pellet wybrać. Na pewno czynnikiem, który ma istotne znaczenie będzie zapach w czasie spalania. Ta kwestia jest istotna i powinna być brana pod uwagę. Szukać warto pelletu, którego zapach będzie w trakcie spalania najbliższy zapachowi drewna. Jeśli tak nie jest t możliwe, że będzie to produkt zanieczyszczony i takich należy unikać. W pellecie powinna być zawartość wody nie większa niż 12%, dobry pellet jest zbity i ma śliską strukturę.

Zróżnicowanie pelletu będzie także związane z jego ceną. Najczęściej te produkty jakie obecnie są nam proponowane różnicuje się ze względu na cenę, natomiast waha się ona na poziomie około 800-1000 złotych za tonę. Koszt całorocznego ogrzewania z pomocą pelletu będzie najczęściej na poziomie kosztów jakie się ponosi przy ekogroszku.

Jakie źródła ciepła: powietrzne, wodne, czy gruntowe najlepiej połączyć z pompą ciepła?

Wraz z postępem technologicznym znacznie wzrosła ilość sposobów na ogrzewanie swojego domu. Podążając zgonie z obecnie panującymi trendami, ludzie coraz częściej decydują się na ekologiczne rozwiązania, które mają znikomy wpływ na środowisko. Jednym z nich są pompy ciepła, które widuje się w coraz większej ilości gospodarstw domowych.

Sposób działania pomp ciepła

Zainteresowanie pompami ciepła jest naprawdę ogromne. Najprawdopodobniej bierze się to z rosnącej świadomości społeczeństwa na temat konieczności ochrony środowiska oraz licznych dofinansowań na tego typu sprzęt. Dzięki temu pompy ciepła nie są tylko efektywnym, ale także ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem. Działanie pomp ciepła można porównać do klimatyzatorów. Różnica tkwi w tym, że pompy pobierają ciepło z otoczenia (powietrza, gruntu, wody), a następnie za pomocą specjalnych systemów i instalacji przekazują je do środka budynku. Krótko mówiąc, pompy transportują ciepło z zewnątrz do wewnątrz.

Które źródła ciepła są najefektywniejsze?

Odpowiedź na to pytanie może okazać się kluczowa do efektywnego działania całego systemu, dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi możliwymi rozwiązaniami. Jak wynika z powyższej części artykuły, pompy mogą pobierać ciepło z trzech różnych źródeł, czyli:

  • powietrza,
  • gruntu,
  • wody.

Najpowszechniejszym z nich jest powietrze atmosferyczne, którego eksploatacja nie sprawia większego problemu. Powietrzne pompy ciepła charakteryzują się prostą instalacją, dzięki czemu można je zainstalować nawet w istniejących już obiektach bez znacznych przeróbek instalacji grzewczej.

Ciepło z gruntu pobierane jest za pomocą kolektorów gruntowych poziomych bądź pionowych. Rozwiązanie to sprawdzi się głównie w przypadku większych działek. Do instalacji kolektora potrzeba bowiem od kilkudziesięciu do kilkuset metrów kwadratowych powierzchni.

Wodna pompa ciepła jest tańszym rozwiązaniem od pomp gruntowych, jednak jej instalacja i eksploatacja może być nieco problematyczna. Do działania pompy niezbędna jest studnia umieszczona na głębokości od 30 do 50 metrów pod ziemią, a korzystanie z niej wiąże się z przestrzeganiem wymogów prawa geologicznego i górniczego oraz przepisów ochrony środowiska. Pompa taka wymaga stałego nadzoru.