Jakie są rodzaje pelletów? Czym się różnią, i które warto wybrać?

W ostatnich latach zainteresowanie pelletem wzrosło i jako paliwo stałe stał się on dość popularnym sposobem na ogrzewanie pomieszczeń. Jednocześnie pojawiają się pytania o to jaki pellet wybrać, który produkt będzie się charakteryzował najlepszą jakością. Warto zwrócić uwagę na to z jakimi rodzajami pelletu mamy do czynienia.

Jakie są rodzaje pelletu?

W sprzedaży obecnie znajdziemy kilka różnych opcji jeśli chodzi o pellet. Najbardziej popularne rozwiązanie to pellet drzewny, który przygotowywany jest z trocin albo zrębek drzewnych. Dostępne są jednak także inne rodzaje, a wśród nich pellet agro, który przygotowywany jest z resztek słomy, biomasy roślin albo siana. Jednak na tym wybór się nie kończy. Wśród nietypowych propozycji znajduje się pellet z łusek słonecznika czy z jeszcze innych odpadów.

Jak powstaje pellet?

Pellet to produkt, który powstaje z odpadów, które są rozdrobnione i poddane procesowi suszenia. Potem następuje ich ponowne rozdrobnienie i granulacja. Surowiec w takiej formule może być uformowany w niewielkie kawałki i podany utwardzeniu. Tak powstaje produkt, który sprzedawany jest w małych elementach, którymi uzupełnia się kocioł domowego ogrzewania.

Jaki wybrać pellet?

Wiele osób zastanawia się jaki pellet wybrać. Na pewno czynnikiem, który ma istotne znaczenie będzie zapach w czasie spalania. Ta kwestia jest istotna i powinna być brana pod uwagę. Szukać warto pelletu, którego zapach będzie w trakcie spalania najbliższy zapachowi drewna. Jeśli tak nie jest t możliwe, że będzie to produkt zanieczyszczony i takich należy unikać. W pellecie powinna być zawartość wody nie większa niż 12%, dobry pellet jest zbity i ma śliską strukturę.

Zróżnicowanie pelletu będzie także związane z jego ceną. Najczęściej te produkty jakie obecnie są nam proponowane różnicuje się ze względu na cenę, natomiast waha się ona na poziomie około 800-1000 złotych za tonę. Koszt całorocznego ogrzewania z pomocą pelletu będzie najczęściej na poziomie kosztów jakie się ponosi przy ekogroszku.