Jaka jest żywotność pieca na pellet? Jak przedłużyć jego żywotność?

W ostatnim czasie wielu z nas stanęło przed koniecznością wymiany starego pieca węglowego w gospodarstwie domowym. Kryteriami wyboru nowego kotła są zwykle – poza ekologią – jego wydajność i żywotność. Jaki kocioł wybrać, żeby ogrzewanie naszego domu było ekologiczne, a przy tym piec służył nam przez długie lata? Jedną z często wybieranych opcji jest zakup kotła na pellet drzewny. Czy jest to dobry wybór?

Kotły na pellet drzewny są ekologiczna i proste w obsłudze. Do produkcji pelletu stosuje się odpady powstałe przy obróbce drewna, czyli wióry i trociny. Paliwo to dobrze się spala, nie wytwarza dużej ilości popiołu i dwutlenku węgla.

Jaka jest żywotność pieca na pellet?

Gwarancja na większość modeli kotłów wynosi 5 lat, zaś na elementy wymienne 2 lata. Przy odpowiedniej eksploatacji kocioł będzie służyć nam znacznie dłużej – przynajmniej kilkanaście lat. Zależeć to będzie od: prawidłowej eksploatacji, jakości paliwa, serwisu i wreszcie od jakości samego kotła. Na żywotność kotła wpływać będzie też częstotliwość jego wykorzystania – może on służyć nam tylko podczas jesienno-zimowych chłodów lub przez cały rok – do podgrzewania wody w trybie letnim.

Jak przedłużyć żywotność kotła na pellet?

Odpowiednia eksploatacja i konserwacja jest w stanie wydłużyć żywotność kotła na pellet o kilka lat. Konieczne jest dokładne czyszczenie pieca. Konserwację powinno się przeprowadzić po sezonie grzewczym a jeśli korzystamy z pieca w trybie letnim – dwa razy w roku. Jej wykonanie stanowi podstawę gwarancji. Przeglądy wraz z dokładnym czyszczeniem są wykonywane przez specjalistyczne serwisy. Sami również powinniśmy zadbać o stan kotła: usuwać popiół, utrzymywać ruszt i zasobnik paliwa w czystości, sprawdzać poziom pelletu. Jeżeli używamy paliwa dobrej jakości, popiołu do usunięcia nie będzie zbyt wiele. Prawidłowe dbanie o elementy kotła sprawi, że będą one wolniej się zużywać. Należy również zadbać o czystość komina, żeby nie doszło do jego zatkania. Oczywiście czynności te powinno się wykonywać po wygaszeniu kotła. Warto zadbać o konserwację pieca, będzie to zdecydowanie mniej kosztowne, niż naprawa ewentualnych usterek.”