Coraz więcej osób zastępuje klimatyzator za pomocą pompy ciepła. Oba urządzenia mają, choć działają na tych samych zasadach swoje indywidualne wady i zalety. Które z tych rozwiązań wydaje się wiązać z większą ilością korzyści?
Pompa ciepła, czy klimatyzator - co jest rozwiązaniem korzystniejszym pod kątem ekonomicznym?
Sam montaż pompy ciepła jest rozwiązaniem mniej korzystnym pod kątem finansowym, ponieważ wymaga nakładu pieniężnego rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, w porównaniu z klimatyzatorem, którego instalacja może wynosić kilka tysięcy. Osoby wybierające to drugie rozwiązanie może liczyć na niższe koszty początkowe. Mimo to posiadacze tego pierwszego urządzenia mogą liczyć na znacznie szybszy zwrot kosztów z poczynionej inwestycji. Choć klimatyzator sam w sobie jest rozwiązaniem korzystnym finansowo w porównaniu do np.:. Grzejników elektrycznych to właśnie pompa ciepła zużywa najmniej energii i pozwoli na poczynienie największych oszczędności.
Pompa ciepła, a klimatyzator - jakie są pozostałe wady i zalety poszczególnych rozwiązań?
Konsumenci, którzy inwestują w klimatyzator, mogą liczyć na znacznie łatwiejszą instalację w porównaniu do montażu pompy ciepła. Każde z podanych rozwiązań jest niezwykle komfortowe dla użytkownika i intuicyjne w obsłudze lub nawet całkowicie bezobsługowe. Ponadto oba ze sposobów na ogrzewania są rozwiązanie przyjaznymi dla środowiska i pozwalają na redukcje ilości uwalnianych zanieczyszczeń. Pompy ciepła sprawdzą się doskonale w budynkach mieszkalnych o dużej powierzchni.
Osoby, dla których najważniejszą kwestię stanowi cicha praca również powinny zdecydować się na to rozwiązanie, które jest bezgłośnie w porównaniu do stale nadmuchującego powietrza klimatyzatora. Taka instalacja wyróżnia się również większą uniwersalnością, za jego pomocą można dodatkowo podgrzać ciepłą wodę użytkową. Z kolei klimatyzatory polecane są przede wszystkim w niewielkich mieszkaniach, czy domach.